ZADZWOŃ
609 850 372
ZNAJDŹ SZKOLENIE

Warto wiedzieć

 • Co powinieneś wiedzieć o SCRUM? Zwinny alfabet zarządzania projektami – część 2
  04/17/2018 - 10:59

  Czytaliście nasz zeszłotygodniowy alfabet SCRUM? Jak nie - koniecznie przeczytajcie pod tym adresem. A teraz zapraszamy do drugiej części - od L do Z!


  LEAN – co ma wspólnego z SCRUM?
  Lean opiera się na ciągłym doskonaleniu, a sprint SCRUM bazuje na tym samym cyklu. Planujemy, wykonujemy a po pewnym czasie poddajemy sprawdzaniu i poprawianiu. Korzenie tych koncepcji, o dziwo, są wspólne. Obie chcą być Agile – zwinne.

  MASTER.  Scrum Master.
  Człowiek, który jest chociaż wydaje się, że nie ma dla niego miejsca. Dojrzałe i samodzielne zespoły zastanawiają się po co jest, a te świeże nie wiedzą jak bez niego żyć. Scrum Master - mistrz który uczy jak pracować w SCRUM, likwiduje przeszkody, trenuje i doradza w kwestiach organizacyjnych. Pamiętacie bożonarodzeniowe filmy familijne w których zawsze przewija się niepozorna postać o ogromnym znaczeniu w finale, swoisty „Duch Świąt”? Taką mniej-więcej rolę pełni SM! ;)

  NICZYM u Toyoty
  Toyota to tak przypuszczalny punkt narodzin wszystkich technik Agile – a zatem również SCRUM. Przez kilkadziesiąt lat japońska firma  wypracowała własny system produkcyjny i rozwoju opierający się na ciągłym doskonaleniu ludzi, procesów i produktów – co ważne, na każdym etapie produkcji. Toyota zainspirowała największe koncerny, które dbały o swoje produkty już na etapie tworzenia, a nie dopiero po oddaniu gotowego produktu. Tak powstał TPS (Toyota Production System), a później – Agile, czyli zwinne zarządzanie.

  OWNER. Product Owner.
  Znacie Zespół Deweloperski i SCRUM Mastera, ale kto to wszystko wyjaśni Klientowi? Product Owner! Człowiek, który na język ludzki tłumaczy działania w SCRUM i odwrotnie. Który wyłapie to co istotne, wytłumaczy Zespołowi i uspokoi Klienta w kwestii terminu. Ogrom pracy! A do tego dba o Product Backlog, o którym za chwilę.

  PLANNING w SCRUM
  Nawet zwinnie trzeba planować! Planowanie zaczyna się od ustalenia co i w jak sposób, na bazie Product Backlogu może dostarczyć Zespół Klientowi. Ustalamy priorytety i możliwości i w ten sposób z niczego powstaje zarys ostatecznego produktu.

  REJESTROWANIE produktu – Product Backlog!
  Ale co to ten Product Backlog?! Otóż - spis wszystkich swoich potrzeb w kolejności od najważniejszej aż do najmniej ważnej. Baza startowa dla działań Zespołu Deweloperskiego. Biblia projektu. 

  SAMOORGANIZACJA to podstawa
  Zespół deweloperski jest najbliżej tworzonego produktu. Nie dziwi więc, że najlepiej zna zaistniałe problemy i dokładnie je rozumie oraz przez to może błyskawicznie i skutecznie je wykluczyć.  Nikt nie przypisuje zadań z osobna – byłoby to utrudnione, bo nikt nie zna produktu tak jak zespół który go tworzy. To wszystko musi wiedzieć i robić członek zespołu, każdy, samodzielnie. W  samoorganizacji.

  TRZY filary
  Praca w SCRUM opiera się na tzw. trzech filarach, czyli zasadach pozwalających na efektywną pracę. Są to: 

  • Przejrzystość (transparentność) - stała wymiana pełnych i przejrzystych informacji,
  • Inspekcja - skupienie uwagi na proces oraz identyfikacja zaistniałych błędów,
  • Adaptacja - szybka diagnoza i zmiany, które są powodowane dynamiką rynku lub wynikami inspekcji.

   

  UKOŃCZONY Przyrost Produktu
  Żeby efektywnie sprawdzało się sprawdzanie i dostosowanie musimy posiadać wiedzę i... mieć co weryfikować. Najlepszym odzwierciedleniem postępu w projekcie jest działający produkt końcowy. Dlatego, przynajmniej na mecie, potrzebujemy tzw. "Ukończony Przyrost Produktu". Są to nowe funkcjonalności wykonanie w Sprincie zintegrowane z poprzednią.

  WARTOŚCI SCRUM
  SCRUM to nie tylko nawyki, a SCRUM Master nie jest kierownikiem zespołu. Taka organizacja nie  ma z zwinnością nic wspólnego. Ważne jest bowiem wdrożenie wartości Agile:

  • Odwaga – brak obaw przed sięganiem po nowatorskie rozwiązania,
  • Skupienie – na celu projektu i jego potrzebach,
  • Zaangażowanie – przez realizowanie postawionych sobie zadań w sprincie,
  • Szacunek – dla odrębności i kompetencji pozostałych członków zespołu,
  • Otwartość – na nowości i rzeczywistość taką jaka jest.

   

  ZESPOŁOWO, bo to podstawa.
  Na koniec to co jak klamra zamyka nam SCRUM. Zespół. Deweloperski, z SCRUM Masterem i Product Ownerem.  Z Klientem. Bez ludzi zaangażowanych i wyszkolonych nie damy rady. Musimy mieć fachowców, dbać o nich, doszkalać. Uczyć pracy i wiedzy specjalistycznej. Słyszeliście pewnie nie raz słynne zdanie - „Za każdym sukcesem wielkiego mężczyzny stoi wyjątkowa, mądra kobieta”. My na potrzeby podsumowania nieco je przekształcimy: „„Za każdym dobrym produktem stoją fachowi, wykwalifikowani ludzie.”

  Powodzenia!


  P.S. Zapraszamy na szkolenia dla fachowców!
  - SCRUM - http://bit.ly/scrum-z-helionem 
  - IT - http://bit.ly/it-z-helionem 
   

 • Co powinieneś wiedzieć o SCRUM? Zwinny alfabet zarządzania projektami – część 1
  04/06/2018 - 11:02

  SCRUM dla jednych stanowi jedyny słuszny system zarządzania projektami, a dla drugich – ideał, do którego warto dążyć, nawet jeżeli nigdy nie uda się go osiągnąć. Zgodny z manifestem Agile, uwielbiany przez informatyków. Prezentujemy Wam pierwszą część naszego alfabetu SCRUM!


  AGILE — pracuj zwinnie
  Manifest Agile to deklaracja wspólnych zasad zwinnej metodyki tworzenia oprogramowania. Od spotkania w 2001 roku, podczas którego została skonstruowana, systematycznie się rozwija a jej owocami jest m.in. nasz dzisiejszym bohater – SCRUM.

  BIEG w Sprincie
  Sprint to kluczowa część Scruma. Jest etapem pracy, o długości max. jednego miesiąca. Czas trwania Sprintu pozostaje stały w całym okresie tworzenia oraz pracy. Sprinty powtarzają się, następują po sobie.

  CO to ma wspólnego z rugby?
  W rugby SCRUM oznacza jedną spośród wielu formacji popularnej gry. Zarówno sportowców ganiących za jajowatą piłką, jak i informatyków w SCRUM łączy jedno — praca zespołowa.  Współpraca jest wspólnym fundamentem decydującym o sukcesie w obu wymienionych zajęciach.

  DEWELOPERSKI zespół
  Zespoły Deweloperskie to pierwotne zespoły działające w systemie SCRUM i jedna z głównych ról zespołu SCRUM – tuż obok Product Ownera i SCRUM Mastera. Zespoły deweloperskie pracujące w SCRUM uczą się podejmowania decyzji, nadzoru i organizacji pracy własnej.

  ELIMINOWANIE błędów z systemu kaskadowego
  Poprzednikiem  SCRUM był system kaskadowy, tzw. waterfall. W dużym uproszczeniu opierał się on na realizowaniu procesów w konkretne, z góry ustalonej kolejności oraz czasie. W praktyce, w trakcie trwania projektu nie można było wprowadzać w nim zmian ani reagować na zmiany w sytuacji np. brak konkretnego komponentu potrzebnego do realizacji konkretnego etapu. SCRUM eliminuje te problemy, pozwalając na sprawną reakcję – niezbędną w dzisiejszych czasach.

  FRAMEWORK, co to takiego?
  Często możesz usłyszeć, że SCRUM to nie metodyka a framework. Framework to pochodzące z branży IT określenie szkieletu używanego do budowania aplikacji. Określa strukturę aplikacji, jej ogólne mechanizmy, dostarcza poszczególne elementy ogólnego przeznaczenia, które posłużą programiście do zaprogramowania na ich bazie określonych zadań.

  GOOGLE lubi to!
  Nic tak nie wspiera nowości, jak duże marki stojące z rekomendacją. Kto używa SCRUM? Prawie każde duże przedsiębiorstwo działające w IT, w tym wszechobecny Wujek Google. Czy to nie wystarczająca rekomendacja? 

  HIROTAKA Takeuchi 
  Chociaż tu wymieniamy jednego (akurat zaczyna się na „H”) to twórców SCRUM jest więcej. Najważniejsza informacja historyczna ? Ogólne założenia SCRUM w 1986 zaprezentował wspomniany Hirotaka Takeuchi oraz Ikujiro Nonaka, a definicje sformalizował Ken Schwaber w 1995. Tyle historii, więcej nie męczymy. :)

  IT, czyli kto SCRUM kocha najbardziej
  Bez wątpienia największymi fanami SCRUM pozostają niezmiennie programiści. Zwinne metody pomagają im sprawnie pracować nad produktem i są też dla nich najbardziej naturalną metodą zarządzania.

  JAK wygląda proces w SCRUM
  Tutaj najprościej nam przedstawić to uproszczonym schematem:

  schemat_scrum

   
  KULTURA organizacji 
  Kultura organizacji to podstawa w celu sprawnego wdrożenia SCRUM. Cechy dobrze przygotowanej kultury organizacyjnej to m.in. zdolność do szybkiej adaptacji, stawianie na samoorganizację i samooptymalizację pracy, płynne struktury sieciowe, samoświadomość oraz świadomość otoczenia, w którym współpracujemy, umiejętność szybkiego przyswajania nowej wiedzy oraz szybkiego przekształcania się w celu zwiększania organizacji i wydajności.


  Hej! Kontynuacja już jest dostępna. :)

 • Skąd wziął się Python i dlaczego warto się nim zainteresować
  03/15/2018 - 16:00

  Python to czwarty najpopularniejszy język programowania na świecie – wskazują badania TIOBE. Wg. Stack Overflow w czerwcu 2017 r. Python był najczęściej odwiedzanym tagiem. Jego popularność w Polsce sukcesywnie rośnie. Co zatem warto o Pythonie wiedzieć?


  Idąc za wielkimi brandami

  Serwis YouTube, wtyczki zewnętrzne Facebooka – duże marki korzystają z Pythona. Był jednym z trzech pierwszych języków programowania dla aplikacji z platformy Google. Kiedy marki mające w rękach większość współczesnego Internetu sięgają po język programowania nieunikniony jest wzrost jej popularności u mniejszych firm technologicznych. Ciekawostka – m.in. z jego pomocą napisano program odpowiadający za… start wahadłowców NASA. Może Tesla Roadster unosi się w przestrzeni kosmicznej również dzięki Pythonowi? Nie mamy wiedzy co na temat myśli Elon Musk, ale jeżeli wy wiecie dajcie nam koniecznie znać.

  Popularność, która nie zwalnia

  Wspomniany wcześniej Stack Overflow w swoim podsumowaniu 2017 r. wskazał na wiele istotnych faktów dotyczących Pythona. Jego popularność od 2013 r. wzrasta - już przegonił C#. I to pomimo faktu, że jeszcze 5 lat temu w tym zestawieniu nie było go w ogóle.

   

  wykres_python_stack_overflow

   

   

  Gdzie i po co?

  Python działa w środowiskach m.in. Windows, Linux/Unix, Mac OS X, OS/2, Amiga. Można go również implementować jako Jython (dla Javy) i IronPython (dla .NET). Dzięki wszechstronności można zaprogramować m.in. serwisy internetowe, gry, aplikacje działające na desktopie i sieciowo, skrypty generujące zestawienie i raporty, integracje z serwisami społecznościowymi. Działa świetnie m.in. z frameworkami Django i Pylons. Jak widać – jest uniwersalny.

  Od czego zacząć?

  Jak wspomnieliśmy wyżej, swoją popularność zawdzięcza m.in. łatwością w nauce, co nie umniejsza jego szerokim możliwościom.  Zapraszamy na szkolenia:

   


   

 • Co musisz wiedzieć o nadchodzących zmianach – RODO 2018
  03/05/2018 - 12:49

  Już 25 maja w życie wchodzi nowe, unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych. W zakresie planowanych zmian znajdzie się aż 130 aktów prawnych, w tym także Kodeks Pracy. Na co należy się przygotować? Przedstawiamy nasze zestawienie 8 najważniejszych faktów dotyczących RODO.


  1. RODO dotyczy wszystkich

   Uściślając – dotyczy każdego podmiotu gromadzącego i wykorzystującego dane osób fizycznych. W praktyce, oznacza to że zdecydowana większość firm będzie zobowiązana do dostosowania się do nowych przepisów.
    

  2. Wzmocnienie roli pracodawcy

   Nadchodzące RODO wzmacnia pozycję pracodawcy – ewolucji ulega m.in. „żądanie” zamiast „prawa żądania” danych osobowych od pracownika oraz zasady przetwarzania tych danych (dodanie danych teleadresowych kontaktowych, usunięcie z przetrzymywanych danych imion rodziców oraz miejsca zamieszkania).
    

  3. Dane biometryczne – przetwarzanie przez pracodawcę

   Najistotniejsza zmiana dotyczy możliwości przechowywania i zbierania (za pisemną zgodą pracownika) danych biometrycznych. Obowiązuje jednak przy tym całkowity zakaz przetrzymywania informacji o danych wrażliwych, nawet po uprzednio wyrażonej, wyżej wymienionej zgodzie. Do takich danych należą m.in. informacje o wyznaniu, nałogach, orientacji seksualnej itp.
    

  4. Monitoring w pracy

   W projekcie ustawy zawarte została także badanie uregulowania monitoringu wizyjnego w miejscu pracy (art. 224 § 1). Zgodnie z RODO monitoring nie może zostać zastosowany do kontroli pracy pracowników, a jedynie na cele związane z bezpieczeństwem, ochroną mienia czy zachowania w tajemnicy informacji, mogących zaszkodzić pracodawcy.
    

  5. Wysokie kary finansowe

   RODO wprowadza duże kary finansowe za niestosowanie się do zapisów – sięgają nawet 20 mln euro lub 4% wartości rocznego obrotu firmy.  Lżejsze kary obowiązują w administracji publicznej – na poziomie 100.000 zł. Obowiązuje oczywiście proporcjonalność wysokości kary do przewinienia.
    

  6. Nowa funkcja – IOD (Inspektor Ochrony Danych)

   Za sprawą RODO powołana zostaje nowa funkcja. IOD będzie nie tylko odpowiedzialny za bezpieczeństwo danych lecz także za zgłaszanie do urzędów kontroli przypadków naruszeń przepisów. Tym samym funkcja ABI przestaje istnieć. Wybranie IOD jest obowiązkowe dla podmiotów, które prowadząc swoją działalność, przetwarzają takie dane, wśród których brak odpowiedniego zabezpieczenia może przyczynić się naruszeniu praw i wolności osób fizycznych np. dzieci.
    

  7. 72 godziny na informację

   Obowiązkiem wyżej wspomnianego Inspektora Ochrony Danych będzie zgłoszenie naruszenia  w nieprzekraczalnym terminie 72 godzin od tego naruszenia, do odpowiedniego organu kontroli. Co istotne, ma się to odbyć niezależnie od przekazania informacji przełożonym.
    

  8. Obowiązek prowadzenia analizy ryzyka

   Wykonanie ryzyka będzie obowiązkowe przed działaniami „wysokiego ryzyka”, np.: przetwarzanie danych dotyczących zdrowia (fizycznego, psychicznego, korzystania z usług medycznych), danych dzieci, danych wrażliwych itd. Analiza ryzyka powinna umożliwić pracodawcy udowodnienie, że zachowano wszelką staranność co do poprawności przetwarzania danych, zwłaszcza przed organem nadzorczym w momencie kontroli.


  Jeżeli czujesz się zagubiony w gąszczu zmian, warto uszeregować swoją wiedzę i poradzić się ekspertów. Zachęcamy do udziału w naszych dedykowanych szkoleniach:

   

  Jeżeli specyfika Twojej firmy wymaga szczegółowego szkolenia z uwzględnieniem grupy docelowej (Klientów) napisz do nas na szkolenia@helion.pl.

 • 4 powody, dla których warto zajmować się testami automatycznymi
  02/23/2018 - 13:18

  Testowanie oprogramowania to jeden spośród wielu procesów zapewnienia jakości ostatecznemu produktowi. Testowanie manualne weryfikuje i ocenia jakość oprogramowania, natomiast testowanie automatyczne służy przygotowaniu narzędzi, które na kolejnych etapach samodzielnie wykonają te czynności. Poniżej przygotowaliśmy 5 powodów, dla których warto rozwijać się w tym obszarze.


  1. Testowanie automatyczne to oszczędność czasu i pieniędzy

  Nie ma żadnych wątpliwości – zaprogramowanie testu automatycznego pozwala zaoszczędzić czas (i skupić się na nowych projektach) oraz pieniądze (do regularnie wykonywanego testu nie potrzebujemy dedykowanych pracowników).

   

  2. Testy automatyczne są dokładniejsze

  Dobrze zaprogramowany test automatyczny nie pomyli się w wyniku zmęczenia czy niedopatrzenia. Dobrze zaprogramowany może działać cyklicznie, a nawet bez przerwy, dostarczając wiedzy o jakości oprogramowania.

   

  3. Wzrasta zapotrzebowanie na pracowników odpowiedzialnych za automatyzacje testów

  Testerzy automatyczni w 2017 roku zarabiali średnio 7 683 PLN (brutto), czyli o 35% więcej od testerów manualnych (wg. raportu płacowego Sedlak & Sedlak dla branży IT). Wysokie wynagrodzenia wynikają z dużego zapotrzebowania - automatyzacja testów jest coraz szybciej rozwijającą się częścią branży IT.

  4. Coraz łatwej pozyskiwać wiedzę o testowaniu automatycznym

  Wraz ze  wzrostem zapotrzebowania na pracowników związanych z testowanie automatycznym, wzrasta potrzeba dokształcania. Nasz Zespół wychodzi temu zapotrzebowaniu naprzeciw, w szczególności skupiając się na środowisku Selenium:

  Dla początkujących zalecamy rozpoczęcie od szkolenia z Javy dla testerów oprogramowania, która jest najczęściej testowanym językiem programowania.

  • SZKOLENIE TRWA 1 DZIEŃ
  • Po zakończeniu szkolenia uczestnik będzie:
   • Potrafił stworzyć środowisko programistyczne do tworzenia testów automatycznych z wykorzystaniem Selenium webdriver
   • Znał niezbędne do tworzenia testów podstawy programowania w JAVY
  • SZCZEGÓŁY: http://bit.ly/javatester
    

  Po szkoleniu z Javy dla testerów proponujemy szkolenie z podstaw tworzenia testów automatycznych JAVA + WEBDRIVER – SELENIUM.

  • SZKOLENIE TRWA 2 DNI
  • Po zakończeniu szkolenia uczestnik będzie potrafił:
   • Stworzyć środowisko programistyczne do tworzenia testów automatycznych z wykorzystaniem Selenium webdriver
   • Przygotować testy automatyczne
   • Uruchamiać pojedyncze testy oraz pakiety testów w środowisku lokalnym
   • Generować i interpretować raporty z testów.
  • SZCZEGÓŁY: http://bit.ly/seleniumbasic
    

  Dla użytkowników, którzy znają już Javę polecamy szkolenie o samym SELENIUM.

  • SZKOLENIE TRWA 3 DNI
  • Po zakończeniu szkolenia uczestnik będzie potrafił:
   • Stworzyć środowisko programistyczne do tworzenia testów automatycznych z wykorzystaniem Selenium IDE i webdriver
   • Stworzyć rozproszone środowisko do uruchamiania testów (Selenium Grid)
   • Przygotować testy automatyczne
   • Uruchamiać pojedyncze testy oraz pakiety testów w środowisku lokalnym oraz na przeglądarkach będących na innych komputerach w sieci (w tym na urządzenia z systemem Android i iOS)
   • Generować i interpretować raporty z testów
   • Zautomatyzować proces testowy z pomocą CI – Jenkins.
  • SZCZEGÓŁY: http://bit.ly/seleniumadvance
    

   To jak? Kiedy zaczynacie? J

  tester_developer.img

 • Pieniądze na szkolenia pracowników – bierzcie i korzystajcie!
  02/13/2018 - 16:12

  Od 27 lutego będzie można zgłaszać się po dofinansowanie Polskiej Agencji Przedsiębiorczości na cel wejścia na nowe rynki. Jednak mało które przedsiębiorstwo z sektora MSP ma możliwości aby z niego skorzystać. Za to z Bazy Usług Rozwojowych PARP – praktycznie każde.


  Każdy kto pamięta projekt dofinansowanych szkoleń „Inwestycja w Kadry” na pewno wie czego się spodziewać. W ramach kontynuacji unijnego projektu, PARP uruchomił serwis w którym przedsiębiorstwa, zainteresowane doszkalaniem swoich pracowników mogą uzyskać do 80% dofinansowania na wspomniane usługi edukacyjne.

  Jak zacząć?

  Wystarczy wejść na stronę Bazy Usług Rozwojowych (zapraszamy do siebie  - https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/helionszkolenia) i odszukać interesujące szkolenie z listy „Usługi aktualne”. 

  Następnie wybieramy opcję „Zapisz się na usługę”, rejestrujemy lub logujemy i… tyle. Pozostaje czekać na kontakt ze strony organizatora.

  Co dalej?

  Na tym etapie warto ustalić szczegóły z organizatorem. Możesz też liczyć na wsparcie w uzyskaniu dofinansowania i w kwestiach formalnych z tym związanych. Maksymalna kwota jaką można uzyskać to aż 100 000,00 zł. 

  Finanse, rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój!

  Dobrze wiedzieć, że PARP otwiera swoje finanse na przedsiębiorstwa z sektora MSP. Tegoroczna publikacja raportu "Benefity – czyli co motywuje Polaków w pracy”* wskazuje że aż 70% Polaków wskazuje szkolenia jako jeden z najważniejszych czynników wpływających na decyzję o zmianie pracy.

  W czasach gdy problemy kadrowe spędzają sen z powiek stale powiększającej się grupie firm, działania mające na celu utrzymanie pracownika w firmie, a także stałe podnoszenie jego kompetencji – są absolutnie konieczne.

  Dofinansowanie, nie tylko zostanie wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem, ale przyniesie dodatkowy zysk w postaci coraz lepiej wykształconych pracowników tu, na miejscu, bez konieczności poszukiwania kandydatów o wąskim zakresie specjalizacji poza granicami regionu lub kraju.

  Gdzie tkwi haczyk?

  Może trudno w to uwierzyć, ale zapewniamy że żadnego nie ma. :)

  * - badanie "Benefity – czyli co motywuje Polaków w pracy" powstałe na bazie badań: "Czy pieniądze szczęścia nie dają?" Kantar TNS przeprowadzonego w dniach 18-31 sierpnia 2017 roku oraz "Benefity oczami pracowników" przeprowadzonego w grudniu 2017 r. przez serwis Pracuj.pl - kliknij aby zobaczyć źródło.

   

 • Lifelong learning - nowa idea
  05/19/2017 - 16:58

  Niech podniesie rękę ten, kto ani razu nie usłyszał stwierdzenia, że potrzeba solidnego wykształcenia, aby znaleźć dobrą pracę i móc poradzić sobie w dorosłym życiu. Cóż, to  już nie jest wystarczające na  dzisiejsze czasy. W obliczu postępującej globalizacji, stałego rozwoju technologicznego, zmian kulturowych i ekonomicznych potrzebujemy być niezwykle elastyczni oraz otwarci na wiedzę, zarówno w życiu prywatnym jak  i zawodowym. Musimy uczyć się przez całe życie i w każdym jego  aspekcie, nie ograniczając się do danej instytucji ani do danego miejsca. Musimy iść w zgodzie z ideą Lifelong Learning(LLL).


  Ogólne założenie

  Lifelong learning jest ideą przyświecająca nauce przez całe życie i w każdym jego aspekcie. Z założenia usługi edukacyjne, czy też państwa kierujące się nowym nurtem mają zapewnić szeroki  dostęp do wiedzy, nie ograniczając się do danego miejsca czy czasu. Niestety w praktyce nic nie jest tak proste. W przypadku Lifelong  learning jest tyle definicji, ile...krajów. Często  są one tworzone w indywidualnym  dopasowaniu do gospodarki, ekonomii oraz polityki danego  państwa. Jednak trzeba pamiętać o tym, że żyjemy w czasach postępującej globalizacji i co jeszcze do nas nie przyszło  z zachodu, ostatecznie się pojawi. Polska tak naprawdę jest dopiero na początku  drogi w edukowaniu swoich obywateli na tematy związane z kształceniem  osobistym i zawodowym. To się jednak wkrótce zmieni, a my chcemy towarzyszyć temu od samego początku.

  Typy nauki

  Ogólne założenie Lifelong learningu tyczy się nauki w każdym aspekcie naszego życia, stąd można  wyróżnić kilka specyficznych rodzaji:

  - uczenie formalne – polega na  nauce w kontekście zorganizowanym, zamkniętym strukturalnie (szkolenie wewnętrzne, ośrodki  szkoleniowe) i  może  prowadzić do uzyskania danego dyplomu czy  certyfikatu. Są to aktywności  świadomie zaplanowane w celach nauki.,
  - uczenie pozaformalne – jest to określenie na aktywności, które nie są bezpośrednio określane jako nauka, ale i tak prowadzą do  nabycia umiejętności  potrzebnych np. w miejscu pracy. Są to aktywności  świadomie  zaplanowane.,
  - uczenie nieformalne – jest to  nauka z życia codziennego. Coś co  nabywamy nieświadomie i  niechcący, a jest przydatne we wszystkich sferach naszego  życia. Są one nieświadome i  niezaplanowane.

  Nasza filozofia

  Helion Szkolenia powstało w zgodzie z ideą Lifelong learning, chcąc zapewnić szeroko dostępne możliwości nauki. Zapewniamy naukę zarówno w formie zorganizowanej i zamkniętej strukturalnie, jak i pozaformalnej. Dzięki naszej ofercie zdobędziesz nowe umiejętności pod okiem doświadczonego trenera oraz będziesz miał możliwość nauki indywidualnej przy pomocy e-booków i  videokursów. Ponadto, dzięki rozbudowanej  strukturze Grupy Helion, zawsze poza korzystaniu z usług Helion  Szkolenia  masz możliwość korzystania z pozostałej oferty – książek, e-booków, videokursów o tematyce zarówno  IT jak i biznesowej.

 • Blended learning = Szkolenie + Ebook + Videokurs
  04/12/2017 - 16:22

  Blended learning jest nową ideą w rozwoju edukacji, powstałą w zgodzie z społecznym i technologicznym rozwojem współczesnego świata. Łączy w sobie tradycyjne metody nauczania ze zdigitalizowanym środowiskiem kształcenia, tworząc nie tylko efektywny i nowatorski, ale przede wszystkim postępowy model edukacji.


  Nowa formuła nauczania, czyli b-learning, jest więc nie bez powodu określana jako mieszana, zintegrowana lub też hybrydowa metoda kształcenia. W skład tej mieszanki edukacyjnej wchodzą m.in.:

  • szkolenie stacjonarne z udziałem wykładowcy lub trenera,
  • zdalny dostęp do materiałów szkoleniowych,
  • wirtualne środowisko nauczania,
  • nauka grupowa jak i indywidualna.

   

  Blended learning to coś więcej niż tylko korzystanie z materiałów multimedialnych w ramach nauczania. To idea przedstawiająca  nową jakość kształcenia, która nie tylko odpowiada na potrzeby współczesnego świata, ale jest definitywnym kierunkiem rozwoju rynku edukacyjnego. Jak do tej pory b-learning nie doczekał się jeszcze swojej uniwersalnej definicji. Nie zważając na akademickie rozważania Helion Szkolenia już teraz oferuje możliwość korzystania z tej kompleksowej formy kształcenia.

   

   

  Co zyskasz?

  Dzięki  zmieszaniu z sobą składników kształcenia tradycyjnego oraz wirtualnego jako uczestnik naszych szkoleń otrzymasz kompleksową opiekę nad swoją ścieżką kształcenia. Niewątpliwie do największych zalet oferty Helion Szkolenia należą:

  • wirtualny dostęp do udostępnionych przez nas materiałów szkoleniowych – będziesz mógł z nich korzystać w dowolnym miejscu i czasie, pozostawiając sobie swobodną przestrzeń do zgłębiania tematu szkolenia i utrwalania nowo nabytej wiedzy,
  • możliwość nauki zarówno  wśród innych pasjonatów tematu pod czujnym okiem eksperta,  jak i  motywacja do samokształcenia – wszystko to w zgodzie z ideą Lifelong learning,
  • możliwość korzystania z pozostałych elementów oferty Grupy Helion – videokursów, wydawnictw elektronicznych oraz szerokiej oferty wydawniczej.

  W praktyce oznacza to, że w porównaniu do tradycyjnego modelu, będziesz miał możliwość kontynuacji rozwoju otrzymując podczas oraz po szkoleniu dostęp do dopasowanych tematycznie treści.